| Registrars: | Capita Registrars |
| Chairman: | Doug McCutcheon |
| Independent Non-Executive Director: | Tim Livett |
| Independent Non-Executive Director: | Jo Parfrey |
| Senior Independent Director: | Bandhana Rawal |
| Non-Executive Dir: | Sven Borho, William Hemmings, Sian Hansen |
| Address: | One Wood Street, London, United Kingdom, EC2V 7WS |
| Website: | http://www.worldwidewh.com/ |
| Sector: | Investment Firms(LSE) |
| Index: | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Overseas Listings: | BATSLON:WWHL |
| ISIN: | GB00BN455J50 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 353.50p |
| Change Today | 5.50p |
| % Change | 1.58 % |
| 52 Week High | 397.00 |
| 52 Week Low | 280.00 |
| Volume | 1,107,150 |
| Shares Issued | 363.65m |
| Market Cap | £1,285.49m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 98 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 27-Nov-25 | 12-Jun-25 |
| Paid | 09-Jan-26 | 23-Jul-25 |
| Amount | 0.70p | 1.70p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:47 | 2,915 @ 352.66p |
| 16:41 | 350,000 @ 352.78p |
| 16:39 | 316 @ 353.50p |
| 16:35 | 194,703 @ 353.50p |
| 16:35 | 813 @ 353.50p |
You are here: research