| Competitors: | Kistos Holdings, Round Hill Music Royalty Fund Limited, Nippon Active Value Fund , Schroder British Opportunities Trust , JPMorgan Global Core Real Assets Limited, Octopus Renewables Infrastructure Trust |
| Independent Non-Executive Director: | Nicholas Bliss |
| Independent Non-Executive Director: | David Fletcher |
| Non-Executive Chairman: | Miriam Greenwood |
| Non-Executive Dir: | Janine Freeman |
| Address: | 4th Floor, 140 Aldersgate Street, London, United Kingdom, EC1A 4HY |
| Phone: | +44 204 513 9260 |
| Website: | http://www.aquila-energy-efficiency-trust.com/ |
| Sector: | Investment Firms(LSE) |
| Index: | FTSE Fledgling |
| ISIN: | GB00BN6JYS78 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 25.30p |
| Change Today | 0.80p |
| % Change | 3.27 % |
| 52 Week High | 35.80 |
| 52 Week Low | 21.84 |
| Volume | 11,965,035 |
| Shares Issued | 81.44m |
| Market Cap | £20.60m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Special | Interim | |
| Ex-Div | 08-May-25 | 02-Oct-25 |
| Paid | 30-May-25 | 24-Oct-25 |
| Amount | 36.84p | 4.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 11:07 | 150,000 @ 23.55p |
| 11:07 | 150,000 @ 23.55p |
| 10:09 | 2,800,000 @ 23.55p |
| 09:50 | 5,879,968 @ 23.50p |
| 09:55 | 2,950,000 @ 23.55p |
You are here: research