Trade now with Barclays Stockbrokers
| Competitors: | Legal & General Group, Standard Chartered, Citigroup, International Personal Finance, OSB Group , Banco Santander, Man Group, Schroders, Royal Bank of Scotland, Vanquis Banking Group , Prudential, Invesco, Lloyds Banking Group, Schroders Non-Voting, Rathbones Group , Barclays, HSBC Holdings, Foresight Group Holdings Limited, Aviva, HBOS |
| Executive Director: | Andrew Beal |
| Non-Executive Chairman: | Jonathan Roe |
| Non-Executive Dir: | Nicholas Beal, Qammar Jaffri (Qam) |
| Address: | Eastcastle House, 27/28 Eastcastle Street, London ,United Kingdom, W1W 8DH |
| Website: | http://www.Amigoplc.com |
| Sector: | Financials(LSE) |
| Index: | FTSE Fledgling |
| ISIN: | GB00BFFK8T45 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 2.75p |
| Change Today | -0.13p |
| % Change | -4.35 % |
| 52 Week High | 3.00 |
| 52 Week Low | 0.23 |
| Volume | 2,099,648 |
| Shares Issued | 1,190.09m |
| Market Cap | £32.73m |
| RiskGrade | 543 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 09-Jan-20 | 18-Jul-19 |
| Paid | 29-Jan-20 | 31-Jul-19 |
| Amount | 3.10p | 7.45p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:22 | 107,128 @ 2.78p |
| 16:09 | 10 @ 2.50p |
| 15:28 | 35,543 @ 2.78p |
| 15:22 | 30,079 @ 2.62p |
| 14:16 | 3 @ 3.00p |
You are here: research