| Registrars: | Equiniti, Equiniti |
| Independent Non-Executive Director: | Andrew Westenberger |
| Non-Executive Chairman: | Neil Rogan |
| Senior Independent Director: | Ruary Neill |
| Non-Executive Dir: | Cathy Pitt, Seema Paterson |
| Address: | 3 St Helen’s Place, London, United Kingdom , EC3A 6AB |
| Phone: | +44 (0) 131 275 2000 |
| Website: | https://www.bailliegifford.com/en/uk/individual-investors/funds/baillie-gifford-uk-growth-fund/ |
| Sector: | Investment Firms(LSE) |
| Index: | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| ISIN: | GB0007913485 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 203.00p |
| Change Today | -3.00p |
| % Change | -1.46 % |
| 52 Week High | 212.00p |
| 52 Week Low | 184.00p |
| Volume | 135,584 |
| Shares Issued | 107.99m |
| Market Cap | £219.23m |
| Beta | 0.00 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Final | |
| Ex-Div | 14-Aug-25 | 15-Aug-24 |
| Paid | 12-Sep-25 | 13-Sep-24 |
| Amount | 5.70p | 5.60p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:19 | 929 @ 203.00p |
| 16:16 | 457 @ 203.20p |
| 16:09 | 457 @ 203.20p |
| 16:06 | 10,000 @ 203.20p |
| 16:05 | 10,000 @ 203.20p |
You are here: research