| EPIC | AZN |
| Sector | Pharma and Biotech |
| ISIN | GB0009895292 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £212,890m |
| NMS | 200 |
| Shares in issue | 1,551.00m |
| Date Listed | 01-Jun-1993 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 13,726.00p |
| Change Today | -40.00p |
| % Change | -0.29 % |
| 52 Week High | 15,316.00 |
| 52 Week Low | 10,022.00 |
| Volume | 265,376 |
| Shares Issued | 1,551.00m |
| Market Cap | £212,890m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 123 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 10 |
| Buy | 13 |
| Neutral | 3 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 27 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 2nd Interim | 1st Interim | |
| Ex-Div | 19-Feb-26 | 07-Aug-25 |
| Paid | 23-Mar-26 | 08-Sep-25 |
| Amount | 217.00¢ | 103.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:02 | 0 @ 13,726.00p |
| 15:02 | 72 @ 13,723.91p |
| 15:02 | 0 @ 13,726.00p |
| 15:02 | 9 @ 13,726.00p |
| 15:02 | 19 @ 13,726.00p |
You are here: research