| EPIC | BA. |
| Sector | Defense and Aeronautics |
| ISIN | GB0002634946 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | techMARK, FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share, FTSE techMARK Focus |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £60,754m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 3,009.13m |
| Date Listed | 11-Feb-1981 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 2,019.00p |
| Change Today | 53.50p |
| % Change | 2.72 % |
| 52 Week High | 2,330.00 |
| 52 Week Low | 1,609.50 |
| Volume | 6,236,765 |
| Shares Issued | 3,009.13m |
| Market Cap | £60,754m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 108 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 8 |
| Buy | 8 |
| Neutral | 4 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 21 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 23-Apr-26 | 23-Oct-25 |
| Paid | 04-Jun-26 | 03-Dec-25 |
| Amount | 22.80p | 13.50p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:22 | 0 @ 2,014.00p |
| 15:19 | 4 @ 2,014.00p |
| 15:19 | 1 @ 2,014.00p |
| 15:19 | 0 @ 2,014.00p |
| 15:17 | 0 @ 2,014.00p |
You are here: research