Mining
| EPIC | BHP |
| Sector | Mining |
| ISIN | AU000000BHP4 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMU |
| Main Indices | n/a |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £140,178m |
| NMS | 500 |
| Shares in issue | 5,079m |
| Date Listed | 28-Jul-1997 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 2,760.00p |
| Change Today | -16.00p |
| % Change | -0.58 % |
| 52 Week High | 3,047.00 |
| 52 Week Low | 1,609.50 |
| Volume | 718,996 |
| Shares Issued | 5,079m |
| Market Cap | £140,178m |
| Beta | 0.01 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 1 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 9 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 17 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 05-Mar-26 | 04-Sep-25 |
| Paid | 26-Mar-26 | 25-Sep-25 |
| Amount | 73.00¢ | 60.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:46 | 0 @ 2,760.00p |
| 16:02 | 50 @ 2,753.00p |
| 15:57 | 0 @ 2,758.00p |
| 15:57 | 0 @ 2,758.00p |
| 15:45 | 0 @ 2,765.00p |
You are here: research