| EPIC | HSBA |
| Sector | Banking |
| ISIN | GB0005405286 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £208,265m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 17,184m |
| Date Listed | 08-Apr-1991 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,212.00p |
| Change Today | 12.00p |
| % Change | 1.00 % |
| 52 Week High | 1,398.00 |
| 52 Week Low | 713.20 |
| Volume | 25,546,997 |
| Shares Issued | 17,184m |
| Market Cap | £208,265m |
| RiskGrade | 167 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 6 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 15 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 4th Interim | 3rd Interim | |
| Ex-Div | 12-Mar-26 | 06-Nov-25 |
| Paid | 30-Apr-26 | 18-Dec-25 |
| Amount | 45.00¢ | 10.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:40 | 0 @ 1,205.80p |
| 15:31 | 247 @ 1,206.00p |
| 15:33 | 0 @ 1,205.00p |
| 15:33 | 0 @ 1,205.00p |
| 15:33 | 0 @ 1,205.00p |
You are here: research