| EPIC | IMB |
| Sector | Tobacco |
| ISIN | GB0004544929 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £21,394m |
| NMS | 1,000 |
| Shares in issue | 776.26m |
| Date Listed | 01-Oct-1996 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 2,756.00p |
| Change Today | -76.00p |
| % Change | -2.68 % |
| 52 Week High | 3,341.00 |
| 52 Week Low | 2,667.00 |
| Volume | 1,899,990 |
| Shares Issued | 776.26m |
| Market Cap | £21,394m |
| RiskGrade | 154 |
| Value | ![]() |
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 6 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 14 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 2nd Interim | 1st Interim | |
| Ex-Div | 20-Aug-26 | 21-May-26 |
| Paid | 30-Sep-26 | 30-Jun-26 |
| Amount | 41.68p | 41.68p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:58 | 0 @ 2,779.00p |
| 15:58 | 0 @ 2,779.00p |
| 15:58 | 0 @ 2,779.00p |
| 15:58 | 0 @ 2,779.00p |
| 15:58 | 0 @ 2,779.00p |
| Chair | Thérèse Esperdy |
| CEO | Lukas Paravicini |
| CFO | Murray McGowan |
You are here: research