| EPIC | LLOY |
| Sector | Banking |
| ISIN | GB0008706128 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £54,802m |
| NMS | 50,000 |
| Shares in issue | 58,263m |
| Date Listed | 08-Oct-1986 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 94.06p |
| Change Today | -2.54p |
| % Change | -2.63 % |
| 52 Week High | 112.60p |
| 52 Week Low | 73.54p |
| Volume | 285,642,252 |
| Shares Issued | 58,263m |
| Market Cap | £54,802m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 208 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 8 |
| Neutral | 7 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 18 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 09-Apr-26 | 31-Jul-25 |
| Paid | 19-May-26 | 09-Sep-25 |
| Amount | 2.43p | 1.22p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:10 | 40 @ 93.98p |
| 16:26 | 17 @ 93.74p |
| 16:14 | 1 @ 93.90p |
| 16:08 | 40 @ 93.84p |
| 15:53 | 105 @ 93.78p |
You are here: research