| EPIC | RIO |
| Sector | Mining |
| ISIN | GB0007188757 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £89,127m |
| NMS | 300 |
| Shares in issue | 1,254.96m |
| Date Listed | 01-Nov-1973 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 7,102.00p |
| Change Today | -16.00p |
| % Change | -0.22 % |
| 52 Week High | 7,461.00 |
| 52 Week Low | 4,117.00 |
| Volume | 3,448,995 |
| Shares Issued | 1,254.96m |
| Market Cap | £89,127m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 142 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 10 |
| Neutral | 7 |
| Sell | 2 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 22 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 05-Mar-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 16-Apr-26 | 25-Sep-25 |
| Amount | 254.00¢ | 148.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:17 | 0 @ 7,125.00p |
| 16:13 | 0 @ 7,126.00p |
| 16:13 | 0 @ 7,126.00p |
| 16:13 | 0 @ 7,125.00p |
| 16:13 | 0 @ 7,125.00p |
You are here: research