| EPIC | RR. |
| Sector | Defense and Aeronautics |
| ISIN | GB00B63H8491 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £92,965m |
| NMS | 10,000 |
| Shares in issue | 8,402m |
| Date Listed | 20-May-1987 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,106.50p |
| Change Today | -2.00p |
| % Change | -0.18 % |
| 52 Week High | 1,377.00 |
| 52 Week Low | 635.80 |
| Volume | 35,031,575 |
| Shares Issued | 8,402m |
| Market Cap | £92,965m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 377 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 7 |
| Neutral | 5 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 17 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 23-Apr-26 | 07-Aug-25 |
| Paid | 03-Jun-26 | 18-Sep-25 |
| Amount | 5.00p | 4.50p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:42 | 10 @ 1,098.50p |
| 15:42 | 10 @ 1,098.50p |
| 15:40 | 10 @ 1,100.50p |
| 15:40 | 2 @ 1,101.50p |
| 15:40 | 1 @ 1,101.50p |
| Chair | Anita Frew |
| CEO | Tufan Erginbilgic |
You are here: research