Energy Producers
| Issue Date | 08-Sep-2004 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 48.00p | Lead Broker | Evolution Beeson Gregory |
| Market Cap | £121.80m | Contact Tel | 020 7071 4300 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Mining | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £60.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 190.00p |
| Change Today | 1.60p |
| % Change | 0.85 % |
| 52 Week High | 232.00 |
| 52 Week Low | 150.20 |
| Volume | 385,179 |
| Shares Issued | 217.01m |
| Market Cap | £412.31m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 213 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 09-Apr-26 | 11-Sep-25 |
| Paid | 27-Apr-26 | 30-Sep-25 |
| Amount | 5.75¢ | 11.52¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:27 | 5 @ 189.40p |
| 16:27 | 5 @ 189.40p |
| 16:27 | 5 @ 189.40p |
| 16:27 | 5 @ 189.40p |
| 16:27 | 3 @ 189.40p |
| CEO | Jon Harris |
| CFO | Gabriel Papineau-Legris |
You are here: research