Energy Producers
| EPIC | GKP |
| Sector | Energy Producers |
| ISIN | BMG4209G2077 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMU |
| Main Indices | n/a |
| Country of register | Jersey |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £440.52m |
| NMS | 7,500 |
| Shares in issue | 217.01m |
| Date Listed | 08-Sep-2004 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 203.00p |
| Change Today | 0.50p |
| % Change | 0.25 % |
| 52 Week High | 232.00 |
| 52 Week Low | 148.80 |
| Volume | 1,049,985 |
| Shares Issued | 217.01m |
| Market Cap | £440.52m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 213 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 09-Apr-26 | 11-Sep-25 |
| Paid | 27-Apr-26 | 30-Sep-25 |
| Amount | 5.75¢ | 11.52¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:25 | 78 @ 204.50p |
| 16:25 | 78 @ 204.50p |
| 16:25 | 78 @ 204.50p |
| 16:25 | 79 @ 204.50p |
| 16:25 | 56 @ 204.50p |
| CEO | Jon Harris |
| CFO | Gabriel Papineau-Legris |
You are here: research