| EPIC | STAN |
| Sector | Banking |
| ISIN | GB0004082847 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSEurofirst 300, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £35,487m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 2,231.20m |
| Date Listed | 02-Feb-1970 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,590.50p |
| Change Today | -21.50p |
| % Change | -1.33 % |
| 52 Week High | 1,906.00 |
| 52 Week Low | 878.80 |
| Volume | 10,978,625 |
| Shares Issued | 2,231.20m |
| Market Cap | £35,487m |
| RiskGrade | 172 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 3 |
| Neutral | 6 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 13 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 19-Mar-26 | 07-Aug-25 |
| Paid | 14-May-26 | 30-Sep-25 |
| Amount | 49.00¢ | 12.30¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:23 | 22,256 @ 1,590.50p |
| 17:23 | 65,599 @ 1,590.50p |
| 17:23 | 27,704 @ 1,590.50p |
| 17:20 | 5,453 @ 1,590.50p |
| 17:20 | 7,186 @ 1,590.50p |
You are here: research