| EPIC | TSCO |
| Sector | Food Pharmacy Retail |
| ISIN | GB00BLGZ9862 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £31,096m |
| NMS | 7,500 |
| Shares in issue | 6,385m |
| Date Listed | 23-Dec-1947 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 487.00p |
| Change Today | 13.50p |
| % Change | 2.85 % |
| 52 Week High | 492.20 |
| 52 Week Low | 314.60 |
| Volume | 36,842,230 |
| Shares Issued | 6,385m |
| Market Cap | £31,096m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 107 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 3 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 13 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 09-Oct-25 | 15-May-25 |
| Paid | 21-Nov-25 | 27-Jun-25 |
| Amount | 4.80p | 9.45p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:13 | 2 @ 484.10p |
| 17:24 | 84,227 @ 487.00p |
| 17:24 | 3,893 @ 487.00p |
| 17:24 | 215,611 @ 487.00p |
| 16:24 | 8,777,689 @ 476.50p |
| CEO | Ken Murphy |
| CFO | Imran Nawaz |
| Chair | Gerard Murphy |
You are here: research