| EPIC | VOD |
| Sector | Telecom Operators |
| ISIN | GB00BH4HKS39 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | techMARK, FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £26,004m |
| NMS | 15,000 |
| Shares in issue | 23,094m |
| Date Listed | 26-Oct-1988 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 112.60p |
| Change Today | 2.30p |
| % Change | 2.09 % |
| 52 Week High | 117.75p |
| 52 Week Low | 63.92p |
| Volume | 59,736,728 |
| Shares Issued | 23,094m |
| Market Cap | £26,004m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 130 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 3 |
| Neutral | 6 |
| Sell | 4 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 18 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 20-Nov-25 | 05-Jun-25 |
| Paid | 05-Feb-26 | 01-Aug-25 |
| Amount | 2.25¢ | 2.25¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:21 | 4 @ 111.80p |
| 15:21 | 4 @ 111.80p |
| 15:21 | 4 @ 111.80p |
| 15:26 | 4 @ 111.85p |
| 15:26 | 4 @ 111.85p |
You are here: research