Trade now with Barclays Stockbrokers
| EPIC | ITM |
| Sector | Energy Producers |
| ISIN | GB00B0130H42 |
| Market Sector | AIM |
| Market Segment | AMSM |
| Main Indices | FTSE AIM All-Share, FTSE AIM 50, FTSE AIM 100 |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,344.09m |
| NMS | 5,000 |
| Shares in issue | 691.41m |
| Date Listed | 11-Jun-2004 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 194.40p |
| Change Today | -14.80p |
| % Change | -7.07 % |
| 52 Week High | 217.60 |
| 52 Week Low | 49.80 |
| Volume | 27,582,420 |
| Shares Issued | 691.41m |
| Market Cap | £1,344.09m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 405 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 5 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 12 |

| No dividends found |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:56 | 35,200 @ 194.40p |
| 17:57 | 170,176 @ 194.40p |
| 17:57 | 87,209 @ 194.40p |
| 17:56 | 150,603 @ 194.40p |
| 17:56 | 19,924 @ 194.40p |
You are here: research