| EPIC | BNZL |
| Sector | Retailers |
| ISIN | GB00B0744B38 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £7,561m |
| NMS | 750 |
| Shares in issue | 324.21m |
| Date Listed | 20-Jun-1957 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 2,332.00p |
| Change Today | -18.00p |
| % Change | -0.77 % |
| 52 Week High | 2,588.00 |
| 52 Week Low | 1,989.00 |
| Volume | 2,582,694 |
| Shares Issued | 324.21m |
| Market Cap | £7,561m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 114 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 6 |
| Sell | 2 |
| Strong Sell | 3 |
| Total | 19 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 21-May-26 | 13-Nov-25 |
| Paid | 02-Jul-26 | 05-Jan-26 |
| Amount | 53.90p | 20.20p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:21 | 0 @ 2,336.00p |
| 16:35 | 24 @ 2,332.00p |
| 16:35 | 37 @ 2,332.00p |
| 16:35 | 4 @ 2,332.00p |
| 16:35 | 3,742 @ 2,332.00p |
You are here: research