| EPIC | BOY |
| Sector | Engineering |
| ISIN | GB00B3FLWH99 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,178.16m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 171.62m |
| Date Listed | 28-Jan-1972 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 686.50p |
| Change Today | -13.50p |
| % Change | -1.93 % |
| 52 Week High | 784.00 |
| 52 Week Low | 526.50 |
| Volume | 323,604 |
| Shares Issued | 171.62m |
| Market Cap | £1,178.16m |
| RiskGrade | 147 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 9 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 30-Apr-26 | 02-Oct-25 |
| Paid | 11-Jun-26 | 06-Nov-25 |
| Amount | 16.10p | 6.90p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:55 | 9,702 @ 680.96p |
| 16:55 | 95,963 @ 680.96p |
| 16:35 | 2,353 @ 686.50p |
| 16:35 | 48,181 @ 686.50p |
| 16:35 | 1 @ 686.50p |
You are here: research