| EPIC | VSVS |
| Sector | Engineering |
| ISIN | GB00B82YXW83 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,002.12m |
| NMS | 5,000 |
| Shares in issue | 248.17m |
| Date Listed | 24-Sep-1951 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 403.80p |
| Change Today | -9.40p |
| % Change | -2.27 % |
| 52 Week High | 503.00 |
| 52 Week Low | 313.80 |
| Volume | 288,121 |
| Shares Issued | 248.17m |
| Market Cap | £1,002.12m |
| Beta | 0.00 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 4 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 10 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 28-May-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 06-Jul-26 | 19-Sep-25 |
| Amount | 16.50p | 7.10p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 396 @ 403.80p |
| 16:35 | 952 @ 403.80p |
| 16:35 | 84,109 @ 403.80p |
| 16:35 | 85 @ 403.80p |
| 16:35 | 192 @ 403.80p |
You are here: research