| EPIC | CRDA |
| Sector | Industrial Chemicals |
| ISIN | GB00BJFFLV09 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £3,988.18m |
| NMS | 300 |
| Shares in issue | 142.54m |
| Date Listed | 10-Jun-1964 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 2,798.00p |
| Change Today | 20.00p |
| % Change | 0.72 % |
| 52 Week High | 3,212.00 |
| 52 Week Low | 2,465.00 |
| Volume | 49,977 |
| Shares Issued | 142.54m |
| Market Cap | £3,988.18m |
| RiskGrade | 108 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 3 |
| Neutral | 5 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 14 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 09-Apr-26 | 28-Aug-25 |
| Paid | 27-May-26 | 07-Oct-25 |
| Amount | 63.00p | 48.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 12:27 | 19 @ 2,798.00p |
| 12:22 | 135 @ 2,798.00p |
| 12:22 | 3 @ 2,799.00p |
| 12:22 | 3 @ 2,799.00p |
| 12:22 | 63 @ 2,799.00p |
You are here: research