| EPIC | RS1 |
| Sector | Support |
| ISIN | GB0003096442 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £2,910.66m |
| NMS | 2,000 |
| Shares in issue | 474.05m |
| Date Listed | 14-Jun-1967 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 614.00p |
| Change Today | -3.00p |
| % Change | -0.49 % |
| 52 Week High | 618.00 |
| 52 Week Low | 609.00 |
| Volume | 747,333 |
| Shares Issued | 474.05m |
| Market Cap | £2,910.66m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 6 |
| Neutral | 4 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 17 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 20-Nov-25 | 12-Jun-25 |
| Paid | 02-Jan-26 | 25-Jul-25 |
| Amount | 8.70p | 13.90p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:16 | 62 @ 615.50p |
| 16:35 | 476,407 @ 614.00p |
| 16:35 | 541 @ 614.00p |
| 16:35 | 1,861 @ 614.00p |
| 16:35 | 1,440 @ 614.00p |
You are here: research