| EPIC | ELM |
| Sector | Industrial Chemicals |
| ISIN | GB0002418548 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £867.67m |
| NMS | 15,000 |
| Shares in issue | 569.34m |
| Date Listed | 01-Apr-1964 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 152.40p |
| Change Today | 0.000p |
| % Change | 0.00 % |
| 52 Week High | 176.60 |
| 52 Week Low | 115.00 |
| Volume | 1,044,117 |
| Shares Issued | 569.34m |
| Market Cap | £867.67m |
| RiskGrade | 191 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 7 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 30-Apr-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 29-May-26 | 26-Sep-25 |
| Amount | 3.00¢ | 1.30¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:29 | 28,811 @ 153.15p |
| 16:47 | 7,442 @ 151.61p |
| 16:35 | 500,340 @ 152.40p |
| 16:35 | 104 @ 152.40p |
| 16:35 | 1,336 @ 152.40p |
| CEO | Luc van Ravenstein |
| CFO | Kath Kearney-Croft |
You are here: research