| EPIC | JMAT |
| Sector | Industrial Chemicals |
| ISIN | GB00BZ4BQC70 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £3,230.03m |
| NMS | 1,000 |
| Shares in issue | 168.06m |
| Date Listed | 09-Sep-1942 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,922.00p |
| Change Today | 19.00p |
| % Change | 1.00 % |
| 52 Week High | 2,388.00 |
| 52 Week Low | 1,156.00 |
| Volume | 763,564 |
| Shares Issued | 168.06m |
| Market Cap | £3,230.03m |
| RiskGrade | 168 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 5 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 11 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 27-Nov-25 | 05-Jun-25 |
| Paid | 03-Feb-26 | 05-Aug-25 |
| Amount | 22.00p | 55.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:23 | 427 @ 1,922.00p |
| 17:23 | 1,660 @ 1,922.00p |
| 17:19 | 1,058 @ 1,913.18p |
| 17:19 | 15,480 @ 1,913.14p |
| 17:19 | 3,069 @ 1,913.15p |
| CEO | Liam Condon |
| Chair | Andrew Cosslett |
You are here: research