| EPIC | PNN |
| Sector | Utilities |
| ISIN | GB00BNNTLN49 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £2,454.29m |
| NMS | 2,000 |
| Shares in issue | 471.98m |
| Date Listed | 12-Dec-1989 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 520.00p |
| Change Today | 12.00p |
| % Change | 2.36 % |
| 52 Week High | 595.50p |
| 52 Week Low | 446.00p |
| Volume | 1,318,815 |
| Shares Issued | 471.98m |
| Market Cap | £2,454.29m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 123 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 5 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 12 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 29-Jan-26 | 24-Jul-25 |
| Paid | 02-Apr-26 | 04-Sep-25 |
| Amount | 9.26p | 19.43p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:47 | 9,711 @ 515.14p |
| 16:36 | 3 @ 520.00p |
| 16:35 | 763,385 @ 520.00p |
| 16:35 | 484 @ 520.00p |
| 16:35 | 679 @ 520.00p |
You are here: research