| EPIC | MTC |
| Sector | Retailers |
| ISIN | GB0009067447 |
| Market Sector | AIM |
| Market Segment | AMSM |
| Main Indices | FTSE AIM All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £7.02m |
| NMS | 50,000 |
| Shares in issue | 563.84m |
| Date Listed | 08-Jan-1986 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1.25p |
| Change Today | 0.055p |
| % Change | 4.62 % |
| 52 Week High | 3.40 |
| 52 Week Low | 1.00 |
| Volume | 560,697 |
| Shares Issued | 563.84m |
| Market Cap | £7.02m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 339 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 1 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 1 |

| No dividends found |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:55 | 84,550 @ 1.17p |
| 15:46 | 883 @ 1.00p |
| 15:29 | 1,578 @ 1.45p |
| 15:24 | 250,000 @ 1.17p |
| 13:34 | 90,000 @ 1.00p |
You are here: research