| EPIC | SGRO |
| Sector | Property Investment Trusts |
| ISIN | GB00B5ZN1N88 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £9,084m |
| NMS | 1,500 |
| Shares in issue | 1,353.76m |
| Date Listed | 01-Dec-1949 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 671.00p |
| Change Today | 5.60p |
| % Change | 0.84 % |
| 52 Week High | 837.00 |
| 52 Week Low | 599.00 |
| Volume | 9,221,812 |
| Shares Issued | 1,353.76m |
| Market Cap | £9,084m |
| RiskGrade | 100 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 4 |
| Neutral | 7 |
| Sell | 2 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 20 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 26-Mar-26 | 07-Aug-25 |
| Paid | 08-May-26 | 19-Sep-25 |
| Amount | 21.40p | 9.70p |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:20 | 1,667 @ 671.00p |
| 17:20 | 1,002 @ 671.00p |
| 17:20 | 11,779 @ 671.00p |
| 17:20 | 4,346 @ 671.00p |
| 17:20 | 11,779 @ 671.00p |
| CEO | David J R Sleath |
| CFO | Susanne Schroeter- Crossan |
You are here: research