| Issue Date | 23-Sep-2004 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 275.00p | Lead Broker | Merrill Lynch |
| Market Cap | £711.00m | Contact Tel | 020 7628 1000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Insurance | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £0.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 3,186.00p |
| Change Today | -14.00p |
| % Change | -0.44 % |
| 52 Week High | 3,204.00 |
| 52 Week Low | 3,174.00 |
| Volume | 125,308 |
| Shares Issued | 306.30m |
| Market Cap | £9,759m |
| RiskGrade | 91 |
| Value |
|
|---|
| Value |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 4 |
| Neutral | 5 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 15 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Special | |
| Ex-Div | 07-May-26 | 07-May-26 |
| Paid | 05-Jun-26 | 05-Jun-26 |
| Amount | 72.80p | 17.20p |
| Time | Volume / Share Price |
| 13:15 | 212 @ 3,186.00p |
| 13:15 | 120 @ 3,186.00p |
| 13:15 | 102 @ 3,184.00p |
| 13:15 | 2 @ 3,188.00p |
| 13:15 | 2 @ 3,188.00p |
| CFO | Geraint Jones |
| CEO | Milena Mondini de Focatiis |
You are here: research