| EPIC | PFD |
| Sector | Food |
| ISIN | GB00B7N0K053 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,753.23m |
| NMS | 20,000 |
| Shares in issue | 868.80m |
| Date Listed | 23-Jul-2004 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 201.80p |
| Change Today | 0.40p |
| % Change | 0.20 % |
| 52 Week High | 209.20 |
| 52 Week Low | 167.00 |
| Volume | 1,664,927 |
| Shares Issued | 868.80m |
| Market Cap | £1,753.23m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 174 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 7 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Final | |
| Ex-Div | 25-Jun-26 | 26-Jun-25 |
| Paid | 24-Jul-26 | 25-Jul-25 |
| Amount | 3.36p | 2.80p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:52 | 5,151 @ 201.80p |
| 16:52 | 8,046 @ 201.80p |
| 16:48 | 6,705 @ 201.80p |
| 16:36 | 138 @ 201.80p |
| 16:35 | 1,291,355 @ 201.80p |
| CEO | Alex Whitehouse |
| CFO | Duncan Leggett |
You are here: research