| Issue Date | 09-Jul-2004 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 170.00p | Lead Broker | Dresdner Kleinwort Wasserstein |
| Market Cap | £55.43m | Contact Tel | 020 7623 8000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Software and Computer Services | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £21.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 134.80p |
| Change Today | -0.20p |
| % Change | -0.15 % |
| 52 Week High | 167.20 |
| 52 Week Low | 113.80 |
| Volume | 20,442 |
| Shares Issued | 284.26m |
| Market Cap | £383.18m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 166 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 9 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 12-Mar-26 | 03-Jul-25 |
| Paid | 10-Apr-26 | 01-Aug-25 |
| Amount | 3.15p | 1.50p |
| Time | Volume / Share Price |
| 08:35 | 9 @ 134.99p |
| 08:32 | 1,000 @ 134.65p |
| 08:30 | 147 @ 134.99p |
| 08:24 | 250 @ 134.80p |
| 08:24 | 295 @ 134.80p |
You are here: research