| EPIC | NCC |
| Sector | IT Services |
| ISIN | GB00B01QGK86 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | techMARK, FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share, FTSE techMARK Focus |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £399.67m |
| NMS | 10,000 |
| Shares in issue | 284.26m |
| Date Listed | 14-Jul-2004 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 140.60p |
| Change Today | 3.40p |
| % Change | 2.48 % |
| 52 Week High | 167.20 |
| 52 Week Low | 113.80 |
| Volume | 2,461,901 |
| Shares Issued | 284.26m |
| Market Cap | £399.67m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 166 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 9 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 12-Mar-26 | 03-Jul-25 |
| Paid | 10-Apr-26 | 01-Aug-25 |
| Amount | 3.15p | 1.50p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:48 | 86 @ 140.60p |
| 16:47 | 19,427 @ 140.35p |
| 16:47 | 22,318 @ 140.42p |
| 16:35 | 13,404 @ 140.60p |
| 16:35 | 171 @ 140.60p |
You are here: research