| EPIC | DSCV |
| Sector | Electronic and Electrical Equipment |
| ISIN | GB0000055888 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £535.74m |
| NMS | 1,500 |
| Shares in issue | 96.36m |
| Date Listed | 28-Mar-1994 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 556.00p |
| Change Today | -12.00p |
| % Change | -2.11 % |
| 52 Week High | 738.00 |
| 52 Week Low | 486.00 |
| Volume | 205,896 |
| Shares Issued | 96.36m |
| Market Cap | £535.74m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 4 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 11 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 11-Dec-25 | 26-Jun-25 |
| Paid | 23-Jan-26 | 01-Aug-25 |
| Amount | 4.05p | 8.60p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:47 | 2,446 @ 553.35p |
| 16:35 | 1,374 @ 556.00p |
| 16:35 | 41,034 @ 556.00p |
| 16:35 | 1 @ 556.00p |
| 16:35 | 497 @ 556.00p |
You are here: research