Banking
| EPIC | BNC |
| Sector | Banking |
| ISIN | ES0113900J37 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMU |
| Main Indices | n/a |
| Country of register | Spain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £125,725m |
| NMS | 5,000 |
| Shares in issue | 14,402m |
| Date Listed | 01-Jul-2005 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 873.00p |
| Change Today | -14.00p |
| % Change | -1.58 % |
| 52 Week High | 964.00 |
| 52 Week Low | 578.00 |
| Volume | 121,535 |
| Shares Issued | 14,402m |
| Market Cap | £125,725m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 357 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 12 |
| Neutral | 5 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 24 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 29-Apr-26 | 30-Oct-25 |
| Paid | 05-May-26 | 03-Nov-25 |
| Amount | 12.50¢ | 11.50¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:47 | 311 @ 884.93p |
| 16:35 | 1,319 @ 873.00p |
| 16:35 | 4 @ 873.00p |
| 16:35 | 9 @ 873.00p |
| 16:35 | 37 @ 873.00p |
You are here: research