| EPIC | ANCR |
| Sector | Pharma and Biotech |
| ISIN | GB0032350695 |
| Market Sector | AIM |
| Market Segment | ASQ1 |
| Main Indices | FTSE AIM All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £156.04m |
| NMS | 1,500 |
| Shares in issue | 69.05m |
| Date Listed | 15-Jan-2008 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 226.00p |
| Change Today | -4.00p |
| % Change | -1.74 % |
| 52 Week High | 301.00 |
| 52 Week Low | 209.00 |
| Volume | 66,133 |
| Shares Issued | 69.05m |
| Market Cap | £156.04m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 1 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 4 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 16-Oct-25 | 19-Jun-25 |
| Paid | 14-Nov-25 | 18-Jul-25 |
| Amount | 2.20p | 3.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:05 | 8,380 @ 222.50p |
| 15:56 | 854 @ 223.22p |
| 15:08 | 47 @ 223.22p |
| 14:38 | 1,165 @ 223.22p |
| 14:38 | 15 @ 223.22p |
You are here: research