| EPIC | BMS |
| Sector | Commercial Transport |
| ISIN | GB0000600931 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSQ3 |
| Main Indices | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £79.03m |
| NMS | 750 |
| Shares in issue | 33.07m |
| Date Listed | 27-Nov-1997 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 239.00p |
| Change Today | -6.00p |
| % Change | -2.45 % |
| 52 Week High | 260.00 |
| 52 Week Low | 207.00 |
| Volume | 32,774 |
| Shares Issued | 33.07m |
| Market Cap | £79.03m |
| RiskGrade | 201 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 4 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 30-Jul-26 | 27-Nov-25 |
| Paid | 07-Sep-26 | 13-Jan-26 |
| Amount | 4.50p | 2.50p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 228 @ 239.00p |
| 16:35 | 173 @ 239.00p |
| 16:35 | 17 @ 239.00p |
| 16:35 | 2 @ 239.00p |
| 16:35 | 8 @ 239.00p |
You are here: research