| Issue Date | 25-Apr-2005 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 135.00p | Lead Broker | Noble & Co |
| Market Cap | £18.00m | Contact Tel | 020 7367 5600 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Media & Entertainment | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £3.03m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 197.00p |
| Change Today | 6.00p |
| % Change | 3.14 % |
| 52 Week High | 396.50 |
| 52 Week Low | 153.80 |
| Volume | 1,040,513 |
| Shares Issued | 117.15m |
| Market Cap | £230.79m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 149 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Final | |
| Ex-Div | 27-Nov-25 | 28-Nov-24 |
| Paid | 09-Dec-25 | 09-Dec-24 |
| Amount | 9.25p | 9.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:46 | 86,795 @ 192.89p |
| 16:46 | 13,205 @ 192.89p |
| 16:35 | 20,000 @ 197.00p |
| 16:35 | 20,000 @ 197.00p |
| 16:35 | 61,930 @ 197.00p |
You are here: research