| Issue Date | 28-Apr-2005 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 120.00p | Lead Broker | UBS |
| Market Cap | £393.00m | Contact Tel | 020 7567 8000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Speciality & Other Finance | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £124.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,576.00p |
| Change Today | 43.00p |
| % Change | 2.81 % |
| 52 Week High | 1,576.00p |
| 52 Week Low | 1,025.00p |
| Volume | 2,856,674 |
| Shares Issued | 331.24m |
| Market Cap | £5,220m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 149 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 4 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 9 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Final | |
| Ex-Div | 30-Apr-26 | 18-Sep-25 |
| Paid | 08-Jun-26 | 16-Oct-25 |
| Amount | 28.12p | 33.34p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:23 | 0 @ 1,574.00p |
| 15:23 | 1 @ 1,574.00p |
| 15:23 | 1 @ 1,574.00p |
| 15:18 | 1 @ 1,575.00p |
| 15:18 | 1 @ 1,575.00p |
| CEO | Breon Corcoran |
| CFO | Clifford Abrahams |
You are here: research