| Issue Date | 09-May-2005 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 8.00p | Lead Broker | Hichens, Harrison & Co |
| Market Cap | £4.19m | Contact Tel | 020 7588 5171 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Mining | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £2.25m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 797.50p |
| Change Today | 1.00p |
| % Change | 0.13 % |
| 52 Week High | 1,074.00 |
| 52 Week Low | 405.50 |
| Volume | 123,469 |
| Shares Issued | 153.76m |
| Market Cap | £1,226.23m |
| Beta | 0.00 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 7 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 11-Sep-25 | 03-Jul-25 |
| Paid | 10-Oct-25 | 23-Jul-25 |
| Amount | 5.10¢ | 3.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 13:56 | 23 @ 798.00p |
| 13:56 | 23 @ 798.00p |
| 13:54 | 63 @ 796.50p |
| 13:53 | 89 @ 796.50p |
| 13:53 | 55 @ 796.50p |
| CEO | Alberto Lavandeira |
You are here: research