| EPIC | CMCL |
| Sector | Mining |
| ISIN | JE00BF0XVB15 |
| Market Sector | AIM |
| Market Segment | ASQ1 |
| Main Indices | FTSE AIM All-Share |
| Country of register | Jersey |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £330.63m |
| NMS | 300 |
| Shares in issue | 19.34m |
| Date Listed | 27-Jun-2005 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,710.00p |
| Change Today | 0.000p |
| % Change | 0.00 % |
| 52 Week High | 2,900.00p |
| 52 Week Low | 1,235.00p |
| Volume | 694 |
| Shares Issued | 19.34m |
| Market Cap | £330.63m |
| RiskGrade | 174 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 0 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 2 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 2nd Interim | 1st Interim | |
| Ex-Div | 22-May-26 | 02-Apr-26 |
| Paid | 05-Jun-26 | 17-Apr-26 |
| Amount | 14.00¢ | 14.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:09 | 1 @ 1,690.00p |
| 14:52 | 591 @ 1,690.00p |
| 14:45 | 100 @ 1,690.00p |
| 09:27 | 2 @ 1,686.00p |
| CEO | John Mark Learmonth |
You are here: research