| Issue Date | 05-Feb-2016 | Prospectus | http://www.cmcmarkets.com/group/assets/pdf/CMC_Markets_Price_Range_Prospectus.pdf |
| Issue Price | 275.00p | Lead Broker | Morgan Stanley |
| Market Cap | £736.00m | Contact Tel | +44 (0) 20 3757 4984 |
| Method | Public offer | ||
| Sector | Speciality & Other Finance | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £15,000,000.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 378.00p |
| Change Today | 0.000p |
| % Change | 0.00 % |
| 52 Week High | 391.50 |
| 52 Week Low | 206.00 |
| Volume | 0 |
| Shares Issued | 279.82m |
| Market Cap | £1,057.70m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 0 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 3 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 4 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 27-Nov-25 | 10-Jul-25 |
| Paid | 08-Jan-26 | 15-Aug-25 |
| Amount | 5.50p | 8.30p |
| CEO | Peter Cruddas |
| Chair | Paul Wainscott |
You are here: research