Financials
| Issue Date | 15-Jun-2005 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 175.00p | Lead Broker | Numis Securities |
| Market Cap | £512.36m | Contact Tel | 020 7776 1500 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Media & Entertainment | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £19.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 44.90p |
| Change Today | 0.000p |
| % Change | 0.00 % |
| 52 Week High | 59.25 |
| 52 Week Low | 42.30 |
| Volume | 446 |
| Shares Issued | 174.81m |
| Market Cap | £78.49m |
| RiskGrade | 154 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Interim | |
| Ex-Div | 05-Jun-25 | 17-Oct-24 |
| Paid | 04-Jul-25 | 15-Nov-24 |
| Amount | 4.23¢ | 4.23¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 10:00 | 3 @ 45.60p |
| 10:00 | 3 @ 44.20p |
| 10:00 | 6 @ 45.60p |
| 10:00 | 3 @ 45.60p |
| 10:00 | 31 @ 45.60p |
You are here: research