| EPIC | ESNT |
| Sector | Support |
| ISIN | GB00B0744359 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £258.01m |
| NMS | 5,000 |
| Shares in issue | 284.77m |
| Date Listed | 06-Jun-2005 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 90.60p |
| Change Today | -0.70p |
| % Change | -0.77 % |
| 52 Week High | 118.60 |
| 52 Week Low | 89.00 |
| Volume | 505,580 |
| Shares Issued | 284.77m |
| Market Cap | £258.01m |
| Beta | 0.00 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 14-May-26 | 18-Sep-25 |
| Paid | 03-Jul-26 | 24-Oct-25 |
| Amount | 1.20p | 0.80p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:47 | 5,705 @ 89.93p |
| 16:35 | 140,201 @ 90.60p |
| 16:35 | 32 @ 90.60p |
| 16:35 | 1,536 @ 90.60p |
| 16:35 | 5,932 @ 90.60p |
You are here: research