| EPIC | CKN |
| Sector | Commercial Transport |
| ISIN | GB0002018363 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,481.38m |
| NMS | 500 |
| Shares in issue | 30.95m |
| Date Listed | 30-Jun-1986 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 4,786.00p |
| Change Today | 16.00p |
| % Change | 0.34 % |
| 52 Week High | 4,962.00 |
| 52 Week Low | 3,195.00 |
| Volume | 9,263 |
| Shares Issued | 30.95m |
| Market Cap | £1,481.38m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 171 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 7 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 8 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 07-May-26 | 28-Aug-25 |
| Paid | 22-May-26 | 12-Sep-25 |
| Amount | 79.00p | 33.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 13:32 | 2 @ 4,786.00p |
| 13:30 | 4 @ 4,786.00p |
| 13:30 | 26 @ 4,786.00p |
| 13:30 | 11 @ 4,786.00p |
| 13:20 | 56 @ 4,788.00p |
You are here: research