| Registrars: | Computershare Investor Services PLC |
| Independent Non-Executive Director: | Jasper Judd |
| Non-Executive Chairman: | Stephen White |
| Senior Independent Director: | Jane Routledge |
| Non-Executive Dir: | Ruth Beechey |
| Address: | 4th Floor, 140 Aldersgate Street, London, United Kingdom, EC1A 4HY |
| Website: | https://www.brownadvisory.com/intl/investment-trusts/brown-advisory-us-smaller-companies-plc |
| Sector: | Investment Firms(LSE) |
| Index: | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| ISIN: | GB0003463402 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,430.00p |
| Change Today | -15.00p |
| % Change | -1.04 % |
| 52 Week High | 1,445.00 |
| 52 Week Low | 1,220.00 |
| Volume | 13,038 |
| Shares Issued | 11.23m |
| Market Cap | £160.58m |
| Beta | 0.00 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| No dividends found |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:54 | 5,000 @ 1,430.00p |
| 16:05 | 153 @ 1,425.00p |
| 16:05 | 500 @ 1,425.00p |
| 16:05 | 159 @ 1,425.00p |
| 16:05 | 500 @ 1,425.00p |
You are here: research