| EPIC | GRG |
| Sector | Food Pharmacy Retail |
| ISIN | GB00B63QSB39 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,517.13m |
| NMS | 750 |
| Shares in issue | 101.89m |
| Date Listed | 27-Apr-1984 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,489.00p |
| Change Today | 0.000p |
| % Change | 0.00 % |
| 52 Week High | 2,182.00 |
| 52 Week Low | 1,418.00 |
| Volume | 0 |
| Shares Issued | 101.89m |
| Market Cap | £1,517.13m |
| RiskGrade | 191 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 3 |
| Neutral | 6 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 15 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 30-Apr-26 | 11-Sep-25 |
| Paid | 29-May-26 | 10-Oct-25 |
| Amount | 50.00p | 19.00p |
| CFO | Richard Hutton |
| CEO | Roisin Currie |
| Chair | Matthew Davies |
You are here: research