| EPIC | GRI |
| Sector | Property Investment Trusts |
| ISIN | GB00B04V1276 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,174.12m |
| NMS | 7,500 |
| Shares in issue | 743.12m |
| Date Listed | 22-Feb-1984 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 158.00p |
| Change Today | 1.10p |
| % Change | 0.70 % |
| 52 Week High | 224.00 |
| 52 Week Low | 151.30 |
| Volume | 5,732,181 |
| Shares Issued | 743.12m |
| Market Cap | £1,174.12m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 114 |
| Value | ![]() |
|---|
| Price Trend | ![]() |
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth | ![]() |
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 3 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 10 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 21-May-26 | 15-Jan-26 |
| Paid | 03-Jul-26 | 20-Feb-26 |
| Amount | 2.94p | 5.46p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:13 | 2 @ 157.60p |
| 15:12 | 1 @ 157.40p |
| 15:12 | 1 @ 157.30p |
| 15:12 | 2 @ 157.40p |
| 16:57 | 1,344 @ 158.00p |
You are here: research