| EPIC | HSX |
| Sector | Insurance |
| ISIN | BMG4593F1389 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Jersey |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £5,047m |
| NMS | 2,000 |
| Shares in issue | 323.93m |
| Date Listed | 21-Jul-1997 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,558.00p |
| Change Today | 17.00p |
| % Change | 1.10 % |
| 52 Week High | 1,565.00 |
| 52 Week Low | 1,047.00 |
| Volume | 2,309,373 |
| Shares Issued | 323.93m |
| Market Cap | £5,047m |
| RiskGrade | 130 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 6 |
| Neutral | 3 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 15 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 23-Apr-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 08-Jun-26 | 23-Sep-25 |
| Amount | 35.90¢ | 14.40¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:20 | 8,083 @ 1,558.00p |
| 10:43 | 734,332 @ 1,534.00p |
| 10:43 | 734,332 @ 1,534.00p |
| 16:02 | 0 @ 1,564.00p |
| 16:02 | 0 @ 1,564.00p |
You are here: research