| EPIC | KIE |
| Sector | Construction and Building Materials |
| ISIN | GB0004915632 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £840.54m |
| NMS | 15,000 |
| Shares in issue | 441.00m |
| Date Listed | 12-Dec-1996 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 190.60p |
| Change Today | -3.60p |
| % Change | -1.85 % |
| 52 Week High | 240.00 |
| 52 Week Low | 115.20 |
| Volume | 3,062,385 |
| Shares Issued | 441.00m |
| Market Cap | £840.54m |
| RiskGrade | 260 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 7 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 16-Apr-26 | 30-Oct-25 |
| Paid | 22-May-26 | 03-Dec-25 |
| Amount | 2.60p | 5.20p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:03 | 11 @ 187.20p |
| 15:57 | 5 @ 188.60p |
| 15:39 | 10 @ 188.80p |
| 13:48 | 50,000 @ 191.20p |
| 16:37 | 12,748 @ 190.60p |
| CEO | Andrew Davies |
| Chair | Matthew Lester |
| CFO | Tom Hinton |
You are here: research