| EPIC | IPX |
| Sector | Financials |
| ISIN | GB0004905260 |
| Market Sector | AIM |
| Market Segment | AMSM |
| Main Indices | FTSE AIM All-Share, FTSE AIM 50, FTSE AIM 100 |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £132.38m |
| NMS | 2,000 |
| Shares in issue | 127.04m |
| Date Listed | 19-Jun-2001 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 104.20p |
| Change Today | 1.60p |
| % Change | 1.56 % |
| 52 Week High | 209.50 |
| 52 Week Low | 93.50 |
| Volume | 46,960 |
| Shares Issued | 127.04m |
| Market Cap | £132.38m |
| Beta | 0.01 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 4 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 11-Jun-26 | 19-Feb-26 |
| Paid | 17-Jul-26 | 20-Mar-26 |
| Amount | 2.00p | 8.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 09:49 | 31 @ 104.20p |
| 09:49 | 600 @ 104.20p |
| 09:48 | 15 @ 104.40p |
| 09:45 | 5 @ 103.60p |
| 09:45 | 52 @ 104.20p |
You are here: research